Jak rozpocząć dietę?

Stracić kilogramy czy przybrać na masie? To pytanie często zadają sobie osoby, które wprowadzają właśnie zdrową dietę do swojego codziennego jadłospisu. Wybór jednej z opcji powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji każdego człowieka i skonsultowany z dietetykiem. Jak zatem skutecznie rozpocząć dietę bez efektu jojo? 

Dieta - oczekiwania vs rzeczywistość 

Drugim często zadawanym pytaniem przez naszych klientów jest „jaką dietę wybrać?”. Mamy mnóstwo możliwości - ketogeniczną, paleo, wysoko proteinową lub inną. Ważnym pytaniem jest, czy razem z dietą rozpocząć suplementację, a jeśli tak, to jakie suplementy wybrać, by osiągnąć zamierzony efekt? Kolejną wątpliwość stanowi pytanie, czy skorzystać z cateringu dietetycznego czy też przygotowywać samemu posiłki? 

Początek przygody z dietą powinniśmy zacząć od określenia celu, jaki chcemy osiągnąć i na bazie niego wybrać odpowiednią strategię żywieniową. Przed wyborem preferowanej diety powinniśmy wykonać badania krwi i testy na alergie pokarmowe, aby przygotowana dieta była bezpieczna i zdrowa. Warto udać się do renomowanego dietetyka, który ma np. dyplom wyższej uczelni, niezbędne certyfikaty i doświadczenie. Pozwoli nam to na uniknięcie skorzystania z usług nierzetelnego i nieprofesjonalnego dietetyka. Po analizie dietetycznej, otrzymaniu wyników badań krwi i testów alergicznych, można przystąpić do samodzielnego układania diety lub zamówienia jej w sprawdzonym cateringu dietetycznym. 

Utrata kilogramów vs przybranie na masie

Posiadając już informacje o alergiach pokarmowych oraz o stanie naszego zdrowia, powinniśmy określić nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Nie musimy stosować wzorów matematycznych, ponieważ w internecie możemy znaleźć gotowe kalkulatory BMI oraz BMR,  które za nas to obliczą. Proponujemy rozpocząć dietę przez pierwszy tydzień od zapotrzebowania kalorycznego, które utrzymuje naszą wagę i stopniowo obcinać lub dodawać 200-300 kcal co tydzień. Proces dodawania lub obcinania kalorii powinien być utrzymywany do momentu otrzymania wagi, którą chcemy osiągnąć. Oczywiście jeśli nasze zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 3000 kcal, a docelowa waga miałaby potrzebować tylko 1500 kcal dziennie, to proponujemy wydłużać zbijanie kalorii w czasie i dokonywać tego co dwa tygodnie. Drastyczne zmiany powodują szok dla organizmu, co sprawia, że psychicznie ciężko nam jest  utrzymać taką dietę. 

Suplementy 

Suplementy są na pewno bardzo pomocne, ale to tylko dodatek, który nie powinien dominować w naszej diecie. Podstawą jest uzyskanie jak największej liczby mikro i makro składników z naszej diety. Suplementy powinny był do niej włączone, kiedy nie możemy pozyskać poszczególnych wartości z naszej diety. Więcej o suplementach przeczytasz w tym artykule na naszym blogu.  W razie niedoborów tłuszczu możemy sięgnąć po tran i kwasy omega 3. Niedobory białka warto uzupełniać suplementami proteinowymi. 

Przeczytaj więcej o suplementach w diecie.

Dieta pudełkowa czy samodzielne układanie posiłków?

Tutaj kwestia jest prosta  - jeśli jesteś w stanie sobie pozwolić finansowo na dietę pudełkową, to będzie to na pewno najlepsze rozwiązanie. Wówczas otrzymasz gotowe posiłki przygotowane przez profesjonalnych kucharzy i dietetyków, co zdejmie z Ciebie ciężar samodzielnego gotowania, układania diety czy zmywania. Zyskasz cenny czas na własne hobby, bliską osobę, rodzinę lub pracę. Jeśli jednak nie posiadasz wystarczających środków finansowych na catering dietetyczny, bez problemu możesz samodzielnie ułożyć oraz obliczyć dietę, korzystając z kalkulatorów kalorii oraz przepisów z Internetu. Rozpoczęcie diety nie jest prostym zadaniem, ale jeszcze trudniejsze wydaje się być jej przestrzeganie i utrzymanie osiągniętych efektów. Wierzymy w Ciebie, że jesteś zdeterminowany do osiągnięcia celu i trzymamy za Ciebie kciuki. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w powyższym tekście pomogą Ci w prawidłowym wyborze perfekcyjnie dopasowanej diety. 

Do zobaczenia w kolejnych wpisach na naszym blogu!

Team Eat Tasty Catering 

Copyright © 2021 – 2024 Eat Tasty Box
Realizacja: Finepages.pl
envelope-ofacebook-squarephonebarsangle-double-upinstagramcross