Białko w diecie

Dlaczego białko jest kluczowym składnikiem dla funkcjonowania organizmu? Jakie są źródła białka w diecie pudełkowej? Odpowiedź na te i inne pytania znajduje się w artykule. 

Znaczenie białka w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu 

Białko reguluje przemianę materii oraz wpływa na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Bierze ono udział w reakcjach immunologicznych organizmu oraz wpływa na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Białko odgrywa dużą rolę w powstawaniu hormonów, przeciwciał i neuroprzekaźników, dlatego jego odpowiednia podaż ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Wyliczenie dziennej podaży białka nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ zależy od indywidualnych wskazań i ma na nią wpływ szereg czynników takich jak: zapotrzebowanie energetyczne, wiek, masa ciała, aktywność fizyczna, ewentualne choroby, płeć. Największe zapotrzebowanie na białko mają kobiety w ciąży oraz sportowcy. Wyliczenie odpowiedniego zapotrzebowania na białko może odbyć się podczas konsultacji u dietetyka lub poprzez zamówienie diety pudełkowej, która jest odpowiednio zbilansowana także pod względem zawartości tego składnika. Musimy pamiętać, że niedobór białka jest bardzo groźny i może prowadzić do poważnych dolegliwości i chorób: obniżenie odporności organizmu, zaburzenia w krzepliwości krwi, osłabienie włosów i paznokci, bóle mięśni i stawów. W skrajnych przypadkach może powodować niedożywienie białkowo-energetyczne czy bóle mięśni i stawów. 

Poznajmy podstawowe źródła białka 

Białko występuje w niemal wszystkich produktach. Najwięcej osób spożywa białko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Występuje ono w jajach, mięsie zwierząt rzeźnych, drobiu,  rybach i produktach mlecznych. W jajach kurzych białko wykazuje największą wartość odżywczą i strawność (aż w 100 g mamy 12,5 g białka). W mięsie tj. wołowina czy drób znajdziemy dużą zawartość białka, przy czym warto nadmienić, że chude mięso zawiera więcej białka niż tłuste. Dla przykładu w chudym schabie znajdziemy 22,9 g białka, a w mięsie z gęsi zaledwie 14,1 g. Kiełbasy i wędliny także są cennym źródłem białka. Należy uważać jedynie z przetworami garmażeryjnymi, ponieważ oprócz białka, znajdują się w nich dodatkowe składniki, które przekładają się na niższą wartość odżywczą tych produktów. 

Jarosze także mogą spać spokojnie, ponieważ ryby posiadają podobną zawartość białka co wołowina czy drób. W mięsie tuńczyka znajdziemy około 23,7 g tego cennego dla zdrowia składnika. Pod względem zawartości białka wyróżniają się krewetki. Jak powszechnie wiadomo, białko występuje również w produktach mlecznych. Ma ono postać pełnowartościowego i łatwostrawnego białka. W jogurtach znajdziemy od 2,7 do 5 g białka/100 g, a w mleku około 3,4 g/na 100 g. Sery żółte zawierają aż 27 g białka w 100 g produktu. Białko pochodzenia zwierzęcego jest uznawane za jego pełnowartościowe źródło. 

Wbrew obiegowym opiniom, do pełnowartościowych źródeł białka możemy zaliczyć też wybrane produkty pochodzenia roślinnego. Należą do nich rośliny strączkowe i orzechy, których wartość odżywcza jest zbliżona do produktów mięsnych. Białko soi i ciecierzycy posiada największą  wartość odżywczą białka, dlatego w diecie pudełkowej vege i w licznych dietach odchudzających rekomenduje się zastępowanie mięsa nasionami roślin strączkowych. Zawartość białka w strąkach może wynosić nawet od 20,5 g do 35 g. 

Mówiąc o białku, nie sposób nie wymienić produktów zbożowych. Są one bogatym źródłem białka aminokwasowego, a jego zawartość oscyluje od 2,9 g/100 g do 17,3g/100 g w otrębach owsianych. 

Dieta standard od Eat Tasty Catering

Jedną z najczęściej zamawianych diet bogatych w białko jest dieta standard. Znajdziesz w nim pyszne dania przygotowane na bazie mięsa, chudego nabiału, ryb, warzyw i owoców w oryginalnych recepturach. Dieta standard od Eat Tasty Catering cechuje się wysoką podażą białka, która zapewni Ci uczucie sytości i zdrowy jadłospis na każdy dzień. W naszej diecie dbamy także o odpowiednią ilość zdrowych tłuszczy i węglowodanów. Dzięki naszej diecie zyskasz zdrowe posiłki przygotowywane przez wykwalifikowanych kucharzy. Dieta standard może być stosowana w celu redukcji wagi lub chęci poprawy nawyków żywieniowych. 

 

Copyright © 2021 – 2023 Eat Tasty Box
Realizacja: Finepages.pl
envelope-ofacebook-squarephonebarsangle-double-upinstagramcross